image_pdfimage_print

در حالي كه برخي خبرگزاري‌ها و سايت‌ها صبح امروز از دستگيري شهرام جزايري خبر دادند، اما هيچ يك از مقامات رسمي تا اين لحظه نپذيرفته‌اند كه چهره‌ي ماندگار پرونده‌هاي مفاسد اقتصادي دستگير شده است.
به گزارش خبرنگار حقوقي ايسنا، از روز گذشته تلاش‌هاي پليس مبني بر اقدام براي بازداشت جزايري مطرح بود و عنوان شد كه پليس ايران به مخفيگاه جزايري مي‌رود و بسياري از راه‌ها بر روي جزايري بسته شده است اما تا آخرين ساعات روز گذشته خبري از دستگيري نبود تا اين كه روز چهارشنبه برخي منابع خبري با تيتر درشت اعلام كردند كه جزايري دستگير شده است؛ صحت اين خبر همان لحظه از سوي مسوولان قضايي مورد ترديد قرار گرفت و رييس حفاظت اطلاعات قوه قضاييه، نتوانست خبر دستگيري شهرام جزايري را تاييد يا تكذيب كند.
اصغر جهانگير، رييس حفاظت اطلاعات قوه قضاييه در اين باره به خبرنگار حقوقي ايسنا گفت: از طريق مراجع قانوني پيگير برخي اخبار منتشره مبني بر دستگيري شهرام جزايري هستيم و فعلا در مورد تاييد يا تكذيب اين خبر نمي‌توانم اظهار نظر كنم.
از چند روز پيش، مشاهده ردپاي جزايري در دبي مطرح شد و امروز نيز در خبر مربوط به دستگير شدن جزايري عنوان شده بود كه جزايري دستگير و در حال تحويل به مقامات ايران است؛ اين بخش از خبر نيز از سوي سفير ايران در امارات تكذيب شد.
سفير ايران در امارات عربي متحده اخبار مربوط به دستگيري شهرام جزايري عرب را تكذيب كرد.
حميدرضا آصفي در گفت‌وگو با خبرنگار حقوقي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، درباره‌ي دستگيري شهرام جزايري در امارات عربي متحده اظهار داشت: موضوع در سطح بالا در حال پيگيري است و دستگيري وي را تكذيب مي‌كنيم.
وي درباره‌ي شايعه‌ي حضور جزايري در دبي اظهار داشت: موضوع در هاله‌اي از ابهام قرار دارد و اگر وي را مشاهده كرده بوديم، دستگير مي‌كرديم.
آصفي افزود: تلاش‌هاي زيادي در محدوده‌ي اقدامات مورد انتظار قضايي و پليسي از سوي مراجع ذي‌صلاح امارات صورت گرفته است.
تحقيقات هيات پيگيري فرارجزايري كامل نشده است
اعم ازهمكاران قضايي،‌اداره زندان‌ها مسووليتي داشتندكه متحمل كوتاهي شده‌اند
رييس كل دادگستري تهران، با اشاره به كامل نشدن تحقيقات و بررسي‌هاي هيات 3 نفره پيگيري فرار شهرام جزايري گفت: تا الان به جمع‌بندي در مورد فرار شهرام جزايري عرب نرسيده‌ايم.
عليرضا آوايي در گفت‌وگو با خبرنگار حقوقي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، درباره‌ي آخرين رسيدگي‌ها و اخبار در پرونده‌ي شهرام جزايري عرب اظهار داشت: روز گذشته جلسه‌اي 6 ساعته در اين رابطه داشتيم و تقريبا هر روز جلسات چند ساعته داديم اما تا به حال به جمع‌بندي نرسيده‌ايم؛ علت هم اين است كه تحقيقات ما كامل نشده است و افراد مختلف در حال تحقيقات و بررسي هستند.
وي با اشاره به پيگيري‌ها و تحقيقات در يكي از شعبات بازپرسي دادسراي كاركنان دولت افزود: ما مايوس نيستيم كه در زماني كمتر از مهلت تعيين شده جواب دهيم اما واقعا هنوز به جمع‌بندي نهايي نرسيده‌ايم كه بتوانيم خبر موثقي را ارايه كنيم.
آوايي خاطر نشان كرد: حقيقت اين است كه همه‌ي تلاش ما آن است كه بتوانيم كمتر از ظرف 14 روز و حتي كمتر از 10 روز به نتيجه برسيم و به همين جهت است كه جلسات طولاني برقرار مي‌كنيم تا شايد بتوانيم زودتر كار را تمام كرده و به نتيجه روشني برسيم.
رييس كل دادگستري استان تهران، درباره‌ي مكان اختفاي فعلي شهرام جزايري عرب به ايسنا گفت: من هنوز مطلب موثقي ندارم اما اين كه بخواهم به عنوان مسوولي مستند و موثق اظهارنظر كنم، اطلاعاتي در اختيارم نيست و از برگشتن خانواده وي هم اطلاعي ندارم.
آوايي، مسووليت محوله از سوي رييس قوه‌ي قضاييه در اين مورد را تشريح كرد و گفت: بر اساس حكم آيت‌الله هاشمي شاهرودي به سه نفر از مسوولان قضايي، بايد بررسي شود كه چه كساني در اين قضيه مقصر بودند و اعم از همكاران قضايي، اداره‌ي زندان‌ها نيز مسووليتي داشته‌اند و متحمل كوتاهي در اين قضيه شده‌اند.
وي افزود: بايد نتيجه تحقيقات در اين مورد مشخص اعلام شود؛ ما به مباحث انتظامي نپرداخته و فقط بحث قضايي درباره پيدا كردن مقصر حادثه – كه محدوده حوزه مسووليت‌مان است – را بررسي خواهيم كرد كه بتوانيم در مدت محدودي نتيجه را اعلام كنيم.
احتمال كناره‌گيري وكيل شهرام جزايري از پرونده
آل‌محمد: پس از ابلاغ حكم موكل، تجديدنظرخواهي مي‌كنم
وكيل مدافع شهرام جزايري عرب با بيان اين كه حكم صادره براي موكلش قابل اعتراض و تجديدنظرخواهي است، گفت كه در رابطه با كناره‌گيري از اين پرونده تصميم‌گيري خواهد كرد.
محمدصادق آل‌محمد در گفت‌وگو با خبرنگار حقوقي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، درباره‌ي آخرين وضعيت پرونده‌ي شهرام جزايري با بيان اين‌كه حكم صادره هنوز آماده ابلاغ نيست، گفت: حكم صادر شده از سوي قاضي دادگاه بايد ماشين‌نويسي شود و دادنامه براي ابلاغ به نشاني اصحاب دعوا، متهمان، وكلا و شكات ارسال شود. اين حكم انشاء و امضاء شده اما آماده براي ابلاغ نيست.
وي با اشاره به اين‌كه از حكم 14 سال حبس و رد مال براي شهرام جزايري عرب از طريق رسانه‌ها و سايت‌ها و پس از ملاقات با قاضي وحيد كربلايي آقاملكي اطلاع يافته است، گفت: اين حكم قابل اعتراض و تجديدنظرخواهي است اما اين بار رسيدگي به اين اعتراض با توجه به تغيير عناوين اتهامي دادگاه تجديدنظر استان تهران خواهد بود.
آل‌محمد با تاكيد بر اين كه از متن راي صادره اطلاع ندارد و استدلالات قاضي را نمي‌داند، افزود: ظاهرا موكلم به واسطه‌ي تحصيل مال نامشروع به 7 سال حبس محكوم شده و از بابت جرم قبلي هم به 7 سال حبس محكوم شده است اما معتقدم اين حكم قطعيت ندارد و قابل تجديدنظر در دادگاه تجديدنظر استان تهران است.
وكيل مدافع شهرام جزايري عرب با اشاره به وجود ايراداتي از نظر شكلي و ماهوي در رأي صادره گفت: اتهام اخلال در نظام صادراتي در رابطه با موكلم لغو شده بود و از لحاظ آيين دادرسي كيفري بايد اين اتهام به طور كلي روشن مي‌شد و پس از آن اتهام جديد به متهم وارد مي‌شد.
وي با اشاره به اين‌كه به محض ابلاغ راي نسبت به اعتراض نظر دادگاه بدوي اقدام خواهد كرد، گفت: فرار شهرام جزايري عرب به معني از بين رفتن رابطه‌ي وكالت نيست چون اين رابطه فقط به واسطه‌ي فوت وكيل يا موكل يا استعفاي وكيل منتفي خواهد شد و با توجه به اين‌كه رابطه‌ي وكالت نيازمند تبادل نظر و رايزني بين وكيل و موكل است و موكل من در حال حاضر متواري است لذا در رابطه با كناره‌گيري از اين پرونده تصميم‌گيري خواهم كرد.
آل‌محمد با اشاره به اين‌كه قاضي كربلايي آقاملكي از قضاتي است كه بسيار معتدل و مسلط اظهارنظر مي‌كند، افزود: وي كاملا جنبه‌ي بي‌طرفي را رعايت كرده است و جانب احترام و اعتدال را همواره مدنظر خود داشته است و اعتراض من به رأي صادره در رابطه با موكلم تنها به معني استفاده از حقوق موكلم خواهد بود.